Aktualizacja: 16.02.2024 r.
Zasady pracy w pracowni i oceny wykonanych programów:
- Jedynym oficjalnym środowiskiem programistycznym na zajęciach Programowania Obiektowego jest Visual Studio w wersji zgodnej z wersją zainstalowaną na komputerach w pracowni. Osoby korzystające poza zajęciami z innych środowisk muszą upewnić się, że po przeniesieniu kodu do tej wersji VS program nadal działa.
- Zajęcia zaczynają się od wejściówki, która jest wykonywana w domu, a na zajęciach tylko prezentowana. Jej zaliczenie nie daje punktów, ale uprawnia do przystąpienia do rozwiązywania zadań. Uwaga: na pierwszych zajęciach w semestrze nie ma wejściówki.
- Zadań w pracowni nie wolno realizować na własnym laptopie. Muszą być wykonane na stanowiskach komputerowych w pracowni.
- Na każdych zajęciach można uzyskać 0, 6, 7, 8, 9 lub 10 pkt.
- Na zajęciach zawsze ustalony jest minimalny zestaw zadań do realizacji (tzw. zadanie poziomu I). Wykonanie tego zestawu w całości gwarantuje co najmniej 6 pkt.
- Niewykonanie tego zestawu – 0 pkt.
- Nie ma praktyki przyznawania 1, 2, 3, 4 lub 5 pkt. za wykonanie części minimalnego zestawu zadań.
- Za program, który się nie kompiluje, nie ma żadnych punktów. Nigdy.
- Po wykonaniu zadania poziomu I można otrzymać zadanie poziomu II, za które można zdobyć pozostałe 4 punkty. Za to zadanie można dostać 0, 1, 2, 3 lub 4 pkt.
- Zadania należy wykonać i zgłosić jako gotowe do oceny w czasie zajęć w pracowni. Dopiero kiedy prowadzący odbierze i pozytywnie oceni zadanie podstawowe, można zacząć rozwiązywać zadanie poziomu II (bywa łatwiejsze).
- Studenci obowiązkowo uploadują do Moodle UKSW: https://e.uksw.edu.pl rozwiązane zadania I i II poziomu w trakcie zajęć (Moodle stanowi archiwum prac studentów). Po uploadowaniu koniecznie należy kliknąć „oddaj do oceny”.
- Zadania oddane po zajęciach nie są oceniane. Nie ma możliwości kończenia programu w domu i przesyłania go do oceny w godzinach wieczornych czy następnego dnia.
- W trakcie zajęć lab. obowiązuje całkowity zakaz korzystania z zasobów internetu. Używanie komunikatorów, korzystanie z wyszukiwarki sieciowej, sprawdzanie informacji na forach społecznościowych lub innych stronach poświęconych programowaniu w c/c++ skutkuje natychmiastowym opuszczeniem pracowni i oceną 0 pkt za realizowane zadanie. Wyjątki:
- http://www.cplusplus.com/
- materiały z wykładu dostępne na platformie e-learningowej Moodle UKSW: https://e.uksw.edu.pl
- Można za to korzystać swobodnie z papierowych książek i notatek oraz wydruków. Jeżeli ktoś ma tablet z książkami w pdf’ie to ma obowiązek pokazać prowadzącemu, że na czas zajęć ma w nim wyłączony kontakt ze światem (WiFi).
Pozostałe zasady:
- Na zajęciach lab. prowadzący nie prezentuje żadnego mini-wykładu, a jedynie rozdaje i objaśnia zadania oraz odpowiada na konkretne pytania poszczególnych studentów dotyczące tworzonego kodu programu. Po wykonaniu zadania należy natychmiast zasygnalizować to prowadzącemu, który podejdzie i oceni wykonany program. Osoby, które rozliczą pozytywnie obydwa zadania wcześniej, nie czekają w pracowni do zakończenia zajęć, ale opuszczają ją niezwłocznie po otrzymaniu oceny i wysłaniu programu do moodle. Zgłoszenie rozwiązania gotowego do oceny przez wiele osób na kilka minut przed końcem zajęć może skutkować brakiem możliwości oceny tych osób, które zrobiły to najpóźniej, a w rezultacie – końcowym wynikiem 0 pkt dla tych osób.
- Można mieć tylko 3 razy 0 pkt. za udział w zajęciach. Jeżeli przydarzy się to 4 razy, jedne zajęcia można odrobić na koniec semestru. Odrobienie polega na samodzielnym wykonaniu na ostatnich zajęciach dodatkowego zadania, którego zakres dotyczy całego materiału, niezależnie od tego, które zajęcia zostały zaliczone na zero i są odrabiane.
- Uzyskanie pięć razy 0 pkt. za udział w zajęciach oznacza negatywną ocenę z zajęć laboratoryjnych.
- W okolicach 4. zajęć w semestrze rozdawane są studentom zadania semestralne. Nie ma jednak podziału zaliczenia semestru na dwie oceny – z zajęć lab. i z zadania semestralnego. W ostatnim dniu semestru wystawiana jest jedna łączna ocena. Strategie postępowania w rodzaju „w semestrze zaliczę laboratoria a przez wakacje zrobię zadanie semestralne” są nieakceptowane. Student musi wykonać zadanie semestralne w semestrze i albo zaliczy wszystko przed rozpoczęciem sesji letniej, albo otrzymuje ocenę negatywną z zajęć lab.
- Jednorazowo można przyjść na zajęcia innej grupy, kiedy zdarzy się konflikt terminów (np. wizyta u lekarza, itp.) i jeżeli w tej drugiej grupie są wolne stanowiska komputerowe. Trzeba o tej zmianie poinformować swojego prowadzącego zajęcia lab.
- Nie można przyjść na zajęcia do swojej lub innej grupy, żeby odrobić dowolnie wybrane zaległe zajęcia. Można przyjść tylko żeby odbyć aktualne zajęcia.
- Problemy techniczne ze swoim ulubionym stanowiskiem komputerowym w pracowni nie anulują zera. Należy wtedy zmienić stanowisko na inne, sprawne, i uczestniczyć w zajęciach.
- Zwolnienie lekarskie z zajęć nie anuluje zera. Z drugiej strony – brak zwolnienia lekarskiego nie powoduje restrykcji. Zwolnienie lekarskie tylko wyjaśnia nieobecność i może być podstawą np. do ubiegania się o urlop zdrowotny w rozmowach z Dziekanem.