Zasady zaliczenia lab.

Aktualizacja: 10.06.2025 r

Zasady zaliczenia zajęć lab.

Warunkiem koniecznym zaliczenia zajęć lab. jest spełnienie łącznie następujących trzech wymagań:

  1. zebranie co najmniej połowy ze wszystkich możliwych do uzyskania punktów (licząc razem za zajęcia i zadanie semestralne),
  2. ewentualnie niezaliczenie nie więcej niż trzech zajęć w semestrze, oraz
  3. zaliczenie zadania semestralnego, tj. uzyskanie za niego co najmniej połowy z możliwych do uzyskania punktów w terminie do końca semestru.

Wszystkie trzy powyższe warunki należy spełnić w terminie do ostatniego dnia semestru.

Zadania rozwiązywane w trakcie zajęć lab.

  1. Zajęcia zaczynają się od wejściówki, która jest wykonywana w domu, a na zajęciach tylko prezentowana. Jej zaliczenie nie daje punktów, ale uprawnia do przystąpienia do rozwiązywania zadań.
  2. Na zajęciach zawsze ustalony jest minimalny zestaw poleceń do realizacji, zwany zadaniem poziomu I. Wykonanie tego zestawu w całości daje 6 pkt. Niewykonanie tego zestawu w całości – 0 pkt.
  3. Nie ma praktyki przyznawania 1, 2, 3, 4, 5, lub 6 pkt. za wykonanie np. połowy zadania poziomu I
  4. Za program, który generuje błędy kompilacji, nie ma żadnych punktów. Nigdy.
  5. Po wykonaniu zadania poziomu I (zestawu minimalnego) można otrzymać zadanie poziomu II, za które można zdobyć pozostałe 4 punkty. Za to zadanie można dostać 0, 1, 2, 3 lub 4 pkt.
  6. Na każdych zajęciach można uzyskać 0, 6, 7, 8, 9 lub 10 pkt.
  7. W semestrze można mieć tylko trzy razy 0 pkt. za udział w zajęciach.
  8. Jeżeli ocena 0 pkt. przydarzy się cztery razy w semestrze, jedne zajęcia można odrobić na koniec semestru. Odrobienie polega na samodzielnym wykonaniu na ostatnich zajęciach jednego zadania za 10 pkt. Zakres merytoryczny tego zadania dotyczy całego semestru, niezależnie od tego, które zajęcia zostały zaliczone na zero i są odrabiane.
  9. Pięć razy 0 pkt. oznacza negatywną ocenę z zajęć laboratoryjnych.
  10. Zadania należy wykonać i zgłosić jako gotowe do oceny w czasie zajęć w pracowni. Zadania oddane po zajęciach nie są oceniane.
  11. Prowadzący zajęcia lab. ma prawo poprosić o objaśnienie w formie pisemnej lub ustnej oddawanego do oceny kodu, tj. zapytać o wiedzę, która została wykorzystana w kodzie programu. Celem prośby o udzielenie wyjaśnień jest (uwaga!) nabranie przekonania, że student jest autorem i rozumie co napisał. To nie jest egzamin – pytania dotyczą tylko kodu oraz wiedzy, która była konieczna, aby ten kod w takiej postaci napisać. Nieumiejętność odpowiedzi na pytania jest podstawą do obniżenia oceny.

Zadanie semestralne

  1. Za zadanie semestralne oddane w terminie można uzyskać maksymalnie 100 pkt.
  2. Zadanie semestralne dotyczy materiału z całego semestru.
  3. W programie muszą być zastosowane techniki i technologie obiektowe, których lista zostanie podana przez prowadzącego przy okazji rozdawania tematów zadań semestralnych.
  4. Brak wykorzystania w/w technologii będzie powodował obniżenie oceny za zadanie semestralne, nawet jeżeli udało się zrealizować kompletną funkcjonalność programu ustaloną w założeniach projektowych.
  5. Zadanie semestralne należy na siedem dni przed ostatnimi zajęciami w semestrze oddać do oceny prowadzącemu.
  6. Oddanie powyższego zestawu w późniejszym terminie, ale jeszcze przed ostatnimi zajęciami w semestrze, powoduje zmniejszenie maksymalnej liczby punktów do uzyskania za zadanie semestralne do 80%.
  7. Prowadzący zajęcia lab. ma prawo poprosić o objaśnienie w formie pisemnej lub ustnej oddanego do oceny rozwiązania zadania semestralnego, tj. zapytać o wiedzę, która została wykorzystana w kodzie programu oraz o zasadność przyjętych rozwiązań (struktur danych, logiki programu). Celem prośby o udzielenie wyjaśnień jest (uwaga!) nabranie przekonania, że student jest autorem i rozumie co napisał. To nie jest egzamin – pytania dotyczą tylko kodu oraz wiedzy, która była konieczna, aby ten kod w takiej postaci napisać. Nieumiejętność odpowiedzi na pytania jest podstawą do obniżenia oceny.

Poprawa negatywnej oceny z lab.

W przypadku niezaliczenia zajęć lab. w semestrze, tj. zgodnie z par. 31, pkt. 3, Regulamin Studiów UKSW, Załącznik do Uchwały 51/2025 Senatu UKSW z dnia 24 kwietnia 2025 r.:

W sytuacji, gdy jednym z elementów zaliczenia zajęć jest kolokwium lub praca zaliczeniowa, w przypadku braku zaliczenia w terminie określonym w ust. 2, studentowi przysługuje dodatkowy termin zaliczenia w sesji poprawkowej.

Dodatkowy termin zaliczenia jest realizowany na następujących zasadach:

  1. Warunkiem koniecznym podejścia do poprawy zajęć lab. w sesji poprawkowej jest uprzednie zaliczenie zadania semestralnego.
  2. Prowadzący zajęcia lab. ma prawo wyznaczyć nowy temat zadania semestralnego studentowi, który zgłosił zamiar poprawy oceny (ale nie ma obowiązku skorzystać z tego prawa – decyzja należy do prowadzącego, który może również pozostawić temat projektu przyznany na początku semestru).