Aktualizacja: 10.06.2025 r
Regulamin uczestnictwa w zajęciach lab.
- Jedynym oficjalnym środowiskiem programistycznym na zajęciach Programowania Obiektowego jest Visual Studio w wersji zgodnej z wersją zainstalowaną na komputerach w pracowni. Osoby korzystające poza zajęciami z innych środowisk muszą upewnić się, że po przeniesieniu kodu do tej wersji VS program nadal działa.
- Zadania można realizować tylko w pracowni komputerowej wyznaczonej w planie zajęć.
- Zadań w pracowni nie wolno realizować na własnym laptopie. Muszą być wykonane na stanowiskach komputerowych w pracowni.
- W czasie zajęć należy wykonać zadanie poziomu I i zgłosić jako gotowe do oceny. Dopiero kiedy prowadzący odbierze i w pełni pozytywnie oceni zadanie podstawowe, można zacząć rozwiązywać zadanie poziomu II (bywa łatwiejsze).
- Studenci obowiązkowo uploadują do Moodle UKSW: https://e.uksw.edu.pl rozwiązane zadania I i II poziomu w trakcie zajęć (Moodle stanowi archiwum prac studentów). Po uploadowaniu koniecznie należy kliknąć „oddaj do oceny”.
- Zadania oddane po zajęciach nie są oceniane. Nie ma możliwości kończenia programu w domu i przesyłania go do oceny w godzinach wieczornych czy następnego dnia.
- W trakcie zajęć lab. obowiązuje całkowity zakaz korzystania ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Smartfony nie mogą leżeć na biurkach ani być schowane w kieszeniach bluz czy spodni. Muszą być wyciszone i schowane w plecaku lub torbie. Wyjęcie smartfonu powoduje natychmiastowe zakończenie udziału studenta w zajęciach i ocenę 0 pkt za realizowane zadanie. Bez rozstrzygania, czy doszło do ściągania, czy nie.
- W trakcie zajęć lab. obowiązuje całkowity zakaz korzystania z zasobów internetu. Używanie komunikatorów, korzystanie z wyszukiwarki sieciowej, sprawdzanie informacji na forach społecznościowych lub innych stronach poświęconych programowaniu w c/c++ powoduje natychmiastowe zakończenie udziału studenta w zajęciach i ocenę 0 pkt za realizowane zadanie. Wyjątki:
- http://www.cplusplus.com/
- https://en.cppreference.com/
- materiały z wykładu dostępne na platformie e-learningowej Moodle UKSW: https://e.uksw.edu.pl
- Można za to korzystać swobodnie z papierowych książek i notatek oraz wydruków. Jeżeli ktoś ma tablet z książkami w pdf’ie to ma obowiązek pokazać prowadzącemu, że na czas zajęć ma w nim wyłączony kontakt ze światem (WiFi).
Pozostałe informacje organizacyjne:
- Na zajęciach lab. prowadzący nie prezentuje żadnego mini-wykładu, a jedynie rozdaje i objaśnia zadania oraz odpowiada na konkretne pytania poszczególnych studentów dotyczące tworzonego kodu programu. Po wykonaniu zadania należy natychmiast zasygnalizować to prowadzącemu, który podejdzie i oceni wykonany program. Osoby, które rozliczą pozytywnie obydwa zadania wcześniej, nie czekają w pracowni do zakończenia zajęć, ale opuszczają ją niezwłocznie po otrzymaniu oceny i wysłaniu programu do moodle. Zgłoszenie rozwiązania gotowego do oceny przez wiele osób na kilka minut przed końcem zajęć może skutkować brakiem możliwości oceny tych osób, które zrobiły to najpóźniej, a w rezultacie – końcowym wynikiem 0 pkt dla tych osób.
- W okolicach 4. zajęć w semestrze rozdawane są studentom zadania semestralne. Nie ma jednak podziału zaliczenia semestru na dwie oceny – z zajęć lab. i z zadania semestralnego. W ostatnim dniu semestru wystawiana jest jedna łączna ocena. Strategie postępowania w rodzaju „w semestrze zaliczę laboratoria a przez wakacje zrobię zadanie semestralne” są nieakceptowane. Student musi wykonać zadanie semestralne w semestrze i albo zaliczy wszystko przed rozpoczęciem sesji letniej, albo otrzymuje ocenę negatywną z zajęć lab.
- Jednorazowo można przyjść na zajęcia innej grupy, kiedy zdarzy się konflikt terminów (np. wizyta u lekarza, itp.) i jeżeli w tej drugiej grupie są wolne stanowiska komputerowe. Trzeba o tej zmianie poinformować swojego prowadzącego zajęcia lab.
- Nie można przyjść na zajęcia do swojej lub innej grupy, żeby odrobić dowolnie wybrane zaległe zajęcia. Można przyjść tylko żeby odbyć aktualnie realizowane zajęcia.
- Problemy techniczne ze swoim ulubionym stanowiskiem komputerowym w pracowni nie anulują zera. Należy wtedy zmienić stanowisko na inne, sprawne, i uczestniczyć w zajęciach.
- Zwolnienie lekarskie z zajęć nie anuluje zera. Z drugiej strony – brak zwolnienia lekarskiego nie powoduje restrykcji. Zwolnienie lekarskie tylko wyjaśnia nieobecność i może być podstawą np. do ubiegania się o urlop zdrowotny w rozmowach z Dziekanem.