Egzamin/zaliczenie w trybie zdalnym – wymagania techniczne

Student, który przystępuje do egzaminu/zaliczenia, jest zobowiązany dysponować urządzeniami spełniającymi wymagania techniczne takie, jak opisano w Decyzji Nr 15/2020 Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z dnia 21 września 2020 r, par.5, ust.8, pkt.1: Monitor UKSW: pozycja 731, data publikacji 2020-09-21.

Na początku musi odbyć się weryfikacja tożsamości uczestników za pośrednictwem MS Teams. Zwykle w tym celu uczestnicy są kolejno proszeni o zbliżenie do kamery swojej legitymacji studenckiej, tak aby można było przeczytać imię, nazwisko i nr.

Prawidłowe okazanie legitymacji

Przykładowe okazanie legitymacji spełniające wymagania techniczne

niepoprawne okazanie legitymacji

Przykładowe okazanie legitymacji nie spełniające wymagań technicznych (napisy są nieczytelne)

Osoby, które nie będą miały legitymacji studenckiej przy sobie, mogą w celu identyfikacji posłużyć się dowodem osobistym albo prawem jazdy.

Po zakończeniu weryfikacji udostępnione zostają treści zadań.

W trakcie trwania egzaminu/zaliczenia student transmituje rzeczywisty obraz i dźwięk. Nie można używać filtrów tła ani w żaden inny sposób zniekształcać lub zaszumiać obraz (cyfrowo lub mechanicznie). W kadrze prezentowana jest cała twarz i ramiona bez nakrycia głowy tak, aby obraz z kamery pozwalał na potwierdzenie tożsamości uczestnika przez cały czas.

Uwaga: transmitowanie tylko konturu uczestnika, tak jak na zdjęciu poniżej, nie spełnia wymagań technicznych:

niepoprawne ustawienie stanowiska komputerowego

Problem niepoprawnej prezentacji uczestnika może wystąpić, kiedy w tle osoby znajduje się silne źródło światła, np. okno albo lampa. Dlatego należy wcześniej dokonać prób i ustalić właściwe położenie stanowiska względem źródeł światła. Przestawienie stanowiska komputerowego na czas egzaminu/zaliczenia w inne miejsce może wiązać się też z koniecznością zakupu dłuższego kabla sieciowego UTP. Zwykle mniejsze sklepy ze sprzętem komputerowym oferują na miejscu usługę przygotowania takiego kabla na dowolną długość wg życzenia klienta. Warto się tym zainteresować odpowiednio wcześniej, ponieważ komisja egzaminacyjna ma prawo nie dopuścić do egzaminu osoby, których stanowisko komputerowe w dniu egzaminu nie spełnia wymagań technicznych.

Ponieważ transmitowany musi być również dźwięk, należy upewnić się, czy nie będą odbywały się wtedy w pobliżu np. prace budowlane generujące hałas. Automatyka, w jaką wyposażone są mikrofony, wychwyci i wyeksponuje taki hałas, co może zakłócać przebieg egzaminu/zaliczenia. Czasem wystarczy wtedy tylko zamknąć okno. Gdyby to jednak było za mało, osoby, które w miejscu zamieszkania nie mają odpowiednich warunków, mogą skorzystać z pracowni komputerowych na uczelni, gdzie znajdują się laptopy z kamerami i mikrofonami. Szczegółowe informacje dotyczące zasad korzystania z pracowni można uzyskać w Dziekanacie.

W przypadku przerwania przez studenta transmisji obrazu lub dźwięku, ocena nie jest ustalana, tak samo jak w przypadku nie zgłoszenia się studenta na egzamin/zaliczenie.